frkfingernem
  • Hjem
  • Rejse
  • DIY
  • Om
Instagram
Skiferie minder ❄️🤍
Det så ellers nemt ud på Instagram 😂
Behind the scenes fra når Mette og jeg skaber, hvad vi selv vil kalde genialt content til DILLING 😆 …eller i hvert fald får testet nogle af vores mange skøre ideer af 🙌🏼
Det blev Julie med to ii’er - nyt navn men samme profil 💁🏼‍♀️
Vælg en kategori
Broderi Danmark DIY Gaveidé Hækling Jul Keramik Krabbesholm Linoleumstryk Livet i Aarhus Livet på Slotsgade Naturfarve Notesbøger Papir fold Rejse Smykker Strik Sy Træ Vandring
frkfingernem
frkfingernem
  • Hjem
  • Rejse
  • DIY
  • Om
  • DIY
  • Gaveidé
  • Sy

Kosmetikpung

  • 29. April 2016
  • Juliebruun

IMG_9915

IMG_9934

IMG_9907

Efter at have fået en masse fint stof med hjem fra Gambia, har jeg på det sidste haft mest gang i et par sy-projekter. Denne gang blev det til en fin og simpel kosmetikpung. Min veninde fyldte 19 år, og derfor var det en god anledning til at lave en hjemmelavet kreativ gave – hun blev glad for den 🙂

Giv dig endelig i kast med at sy en kosmetikpung som denne, hvad enten det er til dig selv eller til gave, så er det i hvert fald et af de mere overskuelige sy-projekter 🙂
Jeg har forsøgt mig med en lille vejledning herunder:

Klip først to stykker stof som passer til den længde din lynlås er. Stoffet skal gerne være lidt længere end lynlåsen, og højden vil også mindskes med et par centimeter, så husk også at klippe lidt ekstra her.
Derefter lægges stofferne ret mod ret, og med lynlåsen imellem de to stykker (se billede 2 og 3). Lynlåsen syes fast, først på den ene side, og derefter kan man for at få en pænere og mere flad kant, vælge at sy den en gang til, som vist på billede 4.

Lynlåsen syes på den anden ende af de to stykker stof. (Billede 1)
På dette billede nr. 3, vender kosmetikpungen som den skal ende med at se ud. Jeg syer siderne sammen så tæt ved kanten som muligt. Derefter vender jeg pungen (se billede 4) og sætter nåle i igen. Derefter syer jeg nemlig kanten en gang til, for at få en pæn kant yderst, og dermed skjule den syning jeg lavede på billede 3.

Kosmetikpungen er nu færdig 🙂
(Hvis denne vejledning ikke var detaljeret nok, findes der rigtig mange andre på nettet, som måske er lettere at følge…)

IMG_9866

IMG_9910

IMG_9925

God weekend! 🙂

 

Juliebruun

Previous Article
  • DIY
  • Sy

Et stofnet i batik

  • 17. April 2016
  • Juliebruun
Læs mere
Next Article
  • DIY
  • Papir fold

DIY – Origami diamant

  • 10. June 2016
  • Juliebruun
Læs mere
You May Also Like
Læs mere
  • DIY
  • Naturfarve

Naturfarvede æg med mønster

  • Juliebruun
  • 16. April 2022
Læs mere
  • Broderi
  • DIY

Citron broderi

  • Juliebruun
  • 6. March 2022
Læs mere
  • DIY
  • Livet i Aarhus
  • Træ

Hjemmekontor

  • Juliebruun
  • 2. January 2022
Læs mere
  • DIY
  • Naturfarve

Naturfarvede æg

  • Juliebruun
  • 13. April 2021
Læs mere
  • DIY
  • Strik

Sweater i restegarn

  • Juliebruun
  • 9. April 2021
Læs mere
  • DIY
  • Naturfarve

Naturfarvede strømper

  • Juliebruun
  • 17. March 2021
Læs mere
  • DIY
  • Strik

Læder strikke-etui

  • Juliebruun
  • 10. March 2021
Læs mere
  • DIY
  • Livet i Aarhus

Kalender 2021

  • Juliebruun
  • 3. January 2021
0 comments
  1. Pingback: Idéer til pakkekalenderen | frkfingernem

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tilmeld dig mit nyhedsbrev

Input your search keywords and press Enter.